“DÖRT DUVAR Saraybosna” filmi, “Film Arası” Dergisinin Haziran sayısında

10 years ago Comments Off on “DÖRT DUVAR Saraybosna” filmi, “Film Arası” Dergisinin Haziran sayısında
Posted in: Ana Sayfa

“DÖRT DUVAR Saraybosna” filmi, aylık sinema dergisi “Film Arası”  Haziran 2012 sayısında sinema yazarı Fatih Atlas tarafından kaleme alındı. Yazının bir kısmını buradan paylaşıyoruz.

Savaşın insanlar üzerinde bıraktığı etkiyi en iyi nasıl anlatırsınız? Ölen insanları ya da ağlayan çocukları kamera önüne koyarak mı? Genelde insanlar savaşı bugüne kadar böyle anlattı. Elbette farklı şekillerde anlatan yönetmenlerde var. Steven Spielberg‘in 1998 yılında yönettiği Er Ryan’ı Kurtarmak savaşın çirkinliğini en ince detayına kadar anlattığı ve standartların dışına çıktığı için orijinal yapımlara örnek olabilir. Pekala, insanların zihinlerine savaşın kötülüğünü 24 dakika içinde kazımak için ne yapmak lazım? Bu sorunun cevabını senaristliğini ve yönetmenliğini Nadim Güç’ün yaptığı “Dört Duvar Saraybosna” veriyor.

Dört Duvar Saraybosna filmini izleyene kadar Bosna savaşıyla ilgili izlediğim en çarpıcı filmin, 2001 yapımı, Danis Tanovic‘in yönetmenliğini üstlendiği Tarafsız Bölge (No Man’s Land) olduğunu sanırdım. Nadim Güç, 24 dakikalık filmde savaşın insanların algısı üzerindeki etkisi üzerinde duruyor. Mirza (Senad Alihodzic) ve Babası Cemil (Sead Bejtovic), ölümden kaçabilecekleri bir sığınakta savaşın bitmesini bekliyor.

Fatih ATLAS

Yazının devamı Aylık Sinema Dergisi “Film Arası” Haziran sayısında.

Bayinizden ısrarla isteyiniz.

Comments are closed.

\"dört duvar saraybosna\" hakkında Tweetler